Ferahlığı ve kadınsı cazibesi ile lavanta rengi yaşam alanları için zarif ve çok yönlü bir renktir. Bu rengin en önemli özelliği mekanı her zaman taze ve sofistike göstermesidir. Lavanta renginin öne çıktığı bir mekanda tazelik hissi yoğun şekilde hissedilir. Eğer yaşam alanlarınızda feminen bir iç mekan stili oluşturmak istiyorsanız dekorasyonda lavanta rengi nasıl kullanılır ve lavanta ile uyumlu renkler neler gibi popüler başlıkları incelemeniz gerekir. Yazımızın devamında evinizde lavanta rengini nasıl kullanabileceğiniz konusunda ipuçları ve önerileri inceleyebilir ve hayalinizdeki zarif ve davetkar dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Dekorasyonda Lavanta Rengi

Dekorasyonda lavanta rengi
Dekorasyonda lavanta rengi

Lavanta evin her odasına kolayca uyum sağlayabilen morun açık bir tonudur. Lavanta çiçeğinden adını alan bu asil renk daha çok kadınsı iç mekan stillerinde öne çıkar. Aynı zamanda leylak ve lila rengi olarak bilinen bir renktir. Ferah, rahatlatıcı ve zamansız bir renk olan lavanta rengi oturma odası, mutfak, yatak odası ve hatta banyo dekorasyonu içinde rahatlıkla kullanılabilen bir renktir. Fakat çoğu zaman bu zarif renk yatak odalarında ve kız çocuk odalarında çıkıyor. Fakat tazeliği çağrıştıran bu zarif rengi dekorasyona dahil etmek için pek farklı yol var.

Renk paletinde lavanta rengi, soluk morlardan hafif pembelere, mavilere ve grilere kadar geniş bir renk yelpazesi içerir. Genelde çok açıktan orta koyuya kadar uzanan pembe ve mor lavanta tonları, zarif, kadınsı ve tazeliği çağrıştırırken, griye dönük tonlar ise daha nötr, yumuşak ve daha sakindir. Bu noktada dekorasyonda lavanta rengi kullanmayı düşünüyorsanız doğru bir karar verdiğinizi söyleyebiliriz. Çünkü çok yönlü olan bu renk, neredeyse tüm renklerle kombine edilebilir ve tazeliğini hep korur.

Lila rengi ile uyumlu renkler

dekorasyonda lila ile uyumlu renkler 2021
dekorasyonda lila ile uyumlu renkler 2021

Lavanta rengi morun bir tonu olduğundan, mora yakışan tüm renklerle rahatça kombine edilebilir. Fakat renk paleti konusunda kararsız kalıyorsanız, lavantanın tüm tonlarını beyaz ile eşleştirerek mekanda ortaya çıkacak olan ferah ve etkileyici atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Açık lavanta ve beyaz dekorasyonda daha parlak ve kesin bir görünüm oluşturur. Mora daha yakın tonları ise limon yeşili, turuncu gibi çekici renklerle enerjik bir hava kazanabilir. Griye dönük bir lavanta rengi seçilmiş ise en uygun renkler arasında bej, sarı ve altın tonları, ayrıca sıcak kahverengiler gelir.

Lavanta rengi dekorasyon önerileri

Yatak odası : Lavantanın kadınsı, narin ve zarif bir renk olduğundan bahsetmiştik, dolayısı ile yatak odası için bu rengi kullanmamak için önünüzde hiç bir neden yok. En basit şekilde lavantayı yatak odasına dahil etmek için perde yada halı rengi olarak tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yastık ve yatak örtüleri içinde oldukça zarif bir renk seçimi olacaktır. Eğer yatak odanızda bu rengin tüm cazibesini hissetmek isterseniz lavanta rengi duvar boyası kullanabilirsiniz.

Yatak odasında lavanta rengi
Yatak odasında lavanta

Mutfak: Bu şık rengi sadece yatak odasına hapsetmek zorunda değilsiniz. Mutfağınız içinde son derece şık ve etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu noktada lila rengi mutfak dolapları kullanarak fazlasıyla dikkat çekici bir stile sahip olabilirsiniz.

Lila rengi mutfak dolapları 2021
Lila rengi mutfak dolapları 2021

Salon: Sıra salona geldiğinde lavanta rengini kullanabilmeniz için bir hayli seçeneğe sahipsiniz. İşe en dikkat çeken parçalarla başlayabilirsiniz, örneğin bir halı yada perde gibi. Bu iki parçanın rengi değiştiğinde salonunuzdaki farklılık sizi şaşırtabilir. Sadece duvar rengi olarak kullanmayı düşünüyorsanız, daha yumuşak ve doğal pastel tonlara yönelebilirsiniz. Pastel lavanta rengi ile salonda son derece zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Lavanta rengi duvar boyası
Lavanta rengi duvar boyası

Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta şudur, lavanta pastel bir renktir, dolayısı ile uzun süre bu rengin etkisinde kaldığınızda salon gözünüze sıkıcı görünebilir.  Böyle bir riske girmek istemiyorsanız salonda sadece bir duvarı bu renge boyayarak odak noktası oluşturun. Kalan duvarların rengi ne kadar açık olursa, salon o kadar ferah ve aydınlık görünecektir. Açık krem ve beyaz tonları ideal bir seçim olabilir.

lila rengi genç kız odası
lila rengi genç kız odası

Çocuk odası: Lila renginin en çok yakıştığı ve kullanımı popüler olan odalardan biride genç odalarıdır. Özellikle kız çocuklar için bir oda dekore ederken açık lila tonlarını beyaz tonlarla birleştirerek rahat, ferah ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Çocuk ve genç odalarının doğasında olan enerjiyi yansıtmak adına,  parlak sarı, kırmızı yada turuncu gibi canlı renkleri küçük detaylarda kullanabilirsiniz.