Connect with us

Renkler

Lavanta Rengi Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda lavanta rengi nasıl kullanılır? Lavanta ile uyumlu renkler neler? Yazımızın devamında lila, leylak ve lavanta renkleri hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını ve ilham alabileceğiniz lavanta rengi dekorasyon örnekleri sizleri bekliyor.

Published

on

Ferahlığı ve kadınsı cazibesi ile lavanta rengi yaşam alanları için zarif ve çok yönlü bir renktir. Bu rengin en önemli özelliği mekanı her zaman taze ve sofistike göstermesidir. Lavanta renginin öne çıktığı bir mekanda tazelik hissi yoğun şekilde hissedilir. Eğer yaşam alanlarınızda feminen bir iç mekan stili oluşturmak istiyorsanız dekorasyonda lavanta rengi nasıl kullanılır ve lavanta ile uyumlu renkler neler gibi popüler başlıkları incelemeniz gerekir. Yazımızın devamında evinizde lavanta rengini nasıl kullanabileceğiniz konusunda ipuçları ve önerileri inceleyebilir ve hayalinizdeki zarif ve davetkar dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Dekorasyonda Lavanta Rengi

Dekorasyonda lavanta rengi

Dekorasyonda lavanta rengi

Lavanta evin her odasına kolayca uyum sağlayabilen morun açık bir tonudur. Lavanta çiçeğinden adını alan bu asil renk daha çok kadınsı iç mekan stillerinde öne çıkar. Aynı zamanda leylak ve lila rengi olarak bilinen bir renktir. Ferah, rahatlatıcı ve zamansız bir renk olan lavanta rengi oturma odası, mutfak, yatak odası ve hatta banyo dekorasyonu içinde rahatlıkla kullanılabilen bir renktir. Fakat çoğu zaman bu zarif renk yatak odalarında ve kız çocuk odalarında çıkıyor. Fakat tazeliği çağrıştıran bu zarif rengi dekorasyona dahil etmek için pek farklı yol var.

Renk paletinde lavanta rengi, soluk morlardan hafif pembelere, mavilere ve grilere kadar geniş bir renk yelpazesi içerir. Genelde çok açıktan orta koyuya kadar uzanan pembe ve mor lavanta tonları, zarif, kadınsı ve tazeliği çağrıştırırken, griye dönük tonlar ise daha nötr, yumuşak ve daha sakindir. Bu noktada dekorasyonda lavanta rengi kullanmayı düşünüyorsanız doğru bir karar verdiğinizi söyleyebiliriz. Çünkü çok yönlü olan bu renk, neredeyse tüm renklerle kombine edilebilir ve tazeliğini hep korur.

Lila rengi ile uyumlu renkler

dekorasyonda lila ile uyumlu renkler 2021

dekorasyonda lila ile uyumlu renkler 2021

Lavanta rengi morun bir tonu olduğundan, mora yakışan tüm renklerle rahatça kombine edilebilir. Fakat renk paleti konusunda kararsız kalıyorsanız, lavantanın tüm tonlarını beyaz ile eşleştirerek mekanda ortaya çıkacak olan ferah ve etkileyici atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Açık lavanta ve beyaz dekorasyonda daha parlak ve kesin bir görünüm oluşturur. Mora daha yakın tonları ise limon yeşili, turuncu gibi çekici renklerle enerjik bir hava kazanabilir. Griye dönük bir lavanta rengi seçilmiş ise en uygun renkler arasında bej, sarı ve altın tonları, ayrıca sıcak kahverengiler gelir.

Lavanta rengi dekorasyon önerileri

Yatak odası : Lavantanın kadınsı, narin ve zarif bir renk olduğundan bahsetmiştik, dolayısı ile yatak odası için bu rengi kullanmamak için önünüzde hiç bir neden yok. En basit şekilde lavantayı yatak odasına dahil etmek için perde yada halı rengi olarak tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yastık ve yatak örtüleri içinde oldukça zarif bir renk seçimi olacaktır. Eğer yatak odanızda bu rengin tüm cazibesini hissetmek isterseniz lavanta rengi duvar boyası kullanabilirsiniz.

Yatak odasında lavanta rengi

Yatak odasında lavanta

Mutfak: Bu şık rengi sadece yatak odasına hapsetmek zorunda değilsiniz. Mutfağınız içinde son derece şık ve etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu noktada lila rengi mutfak dolapları kullanarak fazlasıyla dikkat çekici bir stile sahip olabilirsiniz.

Lila rengi mutfak dolapları 2021

Lila rengi mutfak dolapları 2021

Salon: Sıra salona geldiğinde lavanta rengini kullanabilmeniz için bir hayli seçeneğe sahipsiniz. İşe en dikkat çeken parçalarla başlayabilirsiniz, örneğin bir halı yada perde gibi. Bu iki parçanın rengi değiştiğinde salonunuzdaki farklılık sizi şaşırtabilir. Sadece duvar rengi olarak kullanmayı düşünüyorsanız, daha yumuşak ve doğal pastel tonlara yönelebilirsiniz. Pastel lavanta rengi ile salonda son derece zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Lavanta rengi duvar boyası

Lavanta rengi duvar boyası

Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta şudur, lavanta pastel bir renktir, dolayısı ile uzun süre bu rengin etkisinde kaldığınızda salon gözünüze sıkıcı görünebilir.  Böyle bir riske girmek istemiyorsanız salonda sadece bir duvarı bu renge boyayarak odak noktası oluşturun. Kalan duvarların rengi ne kadar açık olursa, salon o kadar ferah ve aydınlık görünecektir. Açık krem ve beyaz tonları ideal bir seçim olabilir.

lila rengi genç kız odası

lila rengi genç kız odası

Çocuk odası: Lila renginin en çok yakıştığı ve kullanımı popüler olan odalardan biride genç odalarıdır. Özellikle kız çocuklar için bir oda dekore ederken açık lila tonlarını beyaz tonlarla birleştirerek rahat, ferah ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Çocuk ve genç odalarının doğasında olan enerjiyi yansıtmak adına,  parlak sarı, kırmızı yada turuncu gibi canlı renkleri küçük detaylarda kullanabilirsiniz.

Lavanta Rengi Dekorasyon Önerileri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Continue Reading

Renkler

Sarı Salon Dekorasyonu için Fikirler

Sarıyı küçük detaylarda salona dahil ederek mekana hareket ve enerji kazandırabilirsiniz. İşte bu konuda size ilham verecek sarı salon dekorasyonu fikirleri ve öneriler

Published

on

Sarı Salon Dekorasyonu için Fikirler

Bir odanın renk paleti için renk tonları seçmeye gelince, sarı renk genelde ilk seçeneklerden biri değildir. Sarının çok yönlülüğü ve görsel cazibesini göz önünde bulundurulduğunda iç mekanlarda çok fazla yer bulamaması gerçekten üzücü. Ancak sarı, çok çeşitli tonları ile hangi alanlarda kullanılırsa kullanılsın her zaman bir iç mekana heyecan ve enerji kazandırmayı başarıyor. Sarı renk evlerde güneş parlaması yaşatan ve farklı tonları ile hem modern hemde klasik salonlarda rahatlıkla kullanılabilen bir renktir. Dolayısı ile salonda rahatça kendine yer bulabilir. Bugün size ilham vereceğini düşündüğümüz sarı salon dekorasyonu için fikirler ve öneriler içeren geniş kapsamlı bir rehber hazırladık.

Sarı Salon Dekorasyonu için Fikirler

Bir salona sarıyı dahil etmenin elbette ki pek çok farklı var. Fakat sarı çok parlak ve enerjik bir renktir, kullanıldığı alan neresi olursa olsun tüm gözleri kendinde toplar, odak noktası haline gelir. Bu açıdan bakarsak evin sosyal merkezi olan salon için sarı renkler ile çalışmak biraz zor ve riskli olabilir. Fakat sarıyı zahmetsizce ve şık bir şekilde dekorasyona dahil etmenin yolları var. Bu tarz enerjisi yüksek, dikkat çeken bir rengi salon için vurgu tonu olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hiç riske girmeden, sarıyı küçük detaylarda, örneğin aksesuarlar vb.  salona dahil ederek mekana hareket ve enerji kazandırabilirsiniz. İşte bu konuda size ilham verecek sarı salon dekorasyonu fikirleri..

Sarı salon dekorasyonu: Neşeli bir vurgu tonu

Sarı Salon Dekorasyonu için Fikirler

Sarı Salon Dekorasyonu için Fikirler

Sarıya tüm oturma odanıza hakim olmasına izin vermeden parlama şansı vermek ister misiniz? O zaman bir vurgu parçası olarak yer verebilirsiniz. Aksesuarlar bu konuda size ihtiyacınız olan ilhamı verebilirler. Pek çok farklı sarı tonunu zahmetsizce küçük dekor parçalarında öne çıkarmak, sarıyı salonun geneline yaymaktan daha akıllıca bir fikirdir. Üstelik risk en aza iner. Örneğin salon takımınıza bir kaç farklı sarı tonu içeren dekoratif yastık ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sehpa üzerinde sarı dekoratif bir vazo, yada sarı papatyalar ekleyebilirsiniz. Sarı tonlarını duvarda öne çıkarmak için şık bir tablo yada çerçeveleri kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu küçük değişikliklerin salonda yaratacağı farkı şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

Sarı salon dekorasyonu: Sıcak bir nötr zemin

Sarı oturma odası fikirleri

Sarı oturma odası fikirleri

Griyi seviyoruz, ama bazen sosyal alanda daha sıcak bir renk tonu kullanmayı seçeriz. Bu noktada sarı iyi bir seçenek olabilir. Yumuşak sarı tonları, rahat ve zarif bir görünüm gerektiren daha küçük oturma odaları için özellikle davetkar bir görünüm sunar. Sarı tonlarını gri ve beyaz gibi yumuşak nötr renklerle birleştirmek oldukça kolaydır. Bu nedenle, oturma odasında başka bir bej odak duvarı (veya dört duvar) seçmek yerine, açık nergis sarısı gibi daha görsel olarak davetkar bir renk tercih edebilirsiniz.

Sarı salon dekorasyonu: Güneşin yumuşak tonları

Sarı oturma odası fikirleri 2021

Sarı oturma odası fikirleri 2021

Çeşitli sarı tonlarının çok yönlü olabileceğini biliyoruz ve sarıların çarpıcı bir nötr arka plan oluşturduğunun da farkındayız, ancak şimdi bu iki yaklaşımı birleştirmenin zamanı geldi. Sadece dikkatli olun, çünkü bu ipucu kesinlikle sarıyı seven ve bu parlak renk tonundan uzaklaşmak istemeyenler için önerilmiştir. Parlak yaban arısı sarısından sarının daha ince tonlarına kadar, seçtiğiniz bir rengi kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca neon sarı dokunuşunun odaya daha parlak odak noktaları eklemek için de ideal olduğunu unutmayın.

Sarı salon dekorasyonu: Klasik monokrom

Sarı salon dekorasyonu önerileri 2021

Sarı salon dekorasyonu önerileri 2021

Hangi renkleri sarı vurgulamak için mükemmel olduğunu bilmek ister misiniz? Renk zıtlığının kral ve kraliçesi, elbette: siyah ve beyaz! Muhteşem bir siyah beyaz oturma odası ile çalışırken sarı bir çizgi görsel olarak daha çekici bir hale gelir. Ancak, bu iki nötrden memnun kalmamanız durumunda, paletinize bir ton gri renk katmaktan çekinmeyin. Her iki renk arasında mükemmel bir köprü görevi görecektir. Zemininizi olabildiğince nötr renklere yer verdiğinizden emin olun, bu sarı eklemelerin gerçekten parlamasına izin verir.

Sarı oturma odası fikirleri: Mavi ile karıştırın

Dekorasyonda sarı kullanımı ile ilgili ipuçları

Dekorasyonda sarı kullanımı ile ilgili ipuçları

Ve renk kontrastından bahsetmişken, sıcak sarı ile soğuk maviyi birleştirme fikrini de unutmayalım. Güneşli sarı ve okyanus mavisi turkuaz gösteren plajdan ilham alan bir oturma odası düşünebilirsiniz. Mavinin canlı tonlarını sarı ile birleştirmek, Akdeniz tarzı bir alanı güzelleştirmenin harika bir yoludur, çünkü bu, tropikal bir görünüm söz konusu olduğunda hayal kırıklığına uğratmayan bir renk kombinasyonudur.

Sarı oturma odası fikirleri: Turuncu ve yeşil

Dekorasyonda sarı renk kombinasyonları

Dekorasyonda sarı renk kombinasyonları

Sarı renginizi tamamlayacak başka bir doğal renk turuncudur. Bu ikisi kesinlikle renk tekerleğindeki en neşeli renklerdir, eğlenceli ve davetkar bir görünüme ihtiyaç duyan odalar için anında popüler olurlar. Bu kombinasyonun parlaklığını azaltmak için parlak turuncu yerine mercan kullanın ve sarıların parlamasına izin verir. Diğer önerimiz yeşil – sarı ile zarif bir şekilde çalışan mükemmel bir organik seçim. Aslında, pek çok sarı tonu yeşile doğru ve güçlü bir uyuma sahiptir.

Sarı salon fikirleri: Altın bir dokunuş

Sarı ile dekorasyon ipuçları

Sarı ile dekorasyon ipuçları

Sarı hakkında düşünürken, akla ilk gelen malzeme nedir? Tabii ki altın! Ve metalik vurgular iç tasarım için oldukça moda hale geldiğinden, neden altın bir dokunuşun oturma odanızı parlatmasına izin vermiyorsunuz? Ancak körü körüne parlak altın tonlarını tercih etmek zorunda değilsiniz, çünkü kısıtlanmış altın dokunuşları bile kişinin dikkatini kolayca çeker. Böylece, oturma odanızda birkaç altın rengi parça seçin, zemin lambaları, sehpa veya bir aksesuar olabilir, ve bu güneş gibi parlayan stilin tadını çıkarın.

Sarı salon fikirleri: Sakinleştirici bir etki

Sarı salon dekorasyonu örnekleri 2021

Sarı salon dekorasyonu örnekleri 2021

Sürdürülebilirlik 21. yüzyılda bir norm haline geldi ve buna iç tasarım da dahildir. Çevre dostu oturma odalarında bile sarı kendine bir yer bulmayı başarıyor. Sarımsı bir renk tonu ile gelen doğal lifler ve ahşap oturma odanıza huzurlu, rahatlatıcı bir ortam sağlayabilecek açık renkli bambu, jüt ve hasır vb seçeneklerle muhteşem bir uyum sağlanabilir.

Devamını için Tıklayın

Renkler

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Yazımızın devamında mavi ile ilgili ipuçları bulabilir, maviye yakışan renkleri inceleyebilir ve eviniz için ilham alabileceğiniz birbirinden farklı stillerde mavi salon dekorasyonu ipuçları / önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Published

on

Mavi dekor fikirleri 2021

Oturma odanızda kullandığınız her bir renk tonu odanın ve herhangi bir tasarım parçasının stilini oluşturmaya yardımcı olur ve belirli bir görünüm ve ortam sunar. Renk seçimi yaparken sadece odanın görselini değil, aynı zamanda bu renklerin psikolojik etkileri konusunda fikir sahibi olmak önemlidir. Mavi renk özellikle salon dekorasyonu söz konusu olduğunda iç mimarların en çok tercih ettiği renkler arasında yer alıyor. Peki dekorasyonda mavi neden bu kadar popüler? Yazımızın devamında mavi ile ilgili ipuçları bulabilir, maviye yakışan renkleri inceleyebilir ve eviniz için ilham alabileceğiniz birbirinden farklı stillerde mavi salon dekorasyonu ipuçları / önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Mavi salon dekorasyon örnekleri 2021

Mavi salon dekorasyon örnekleri 2021

Sadece “Mavi” kelimesi, bu ana renkten elde edilen sayısız farklı renk tonu hakkında bize her zaman ipucu vermez. Her biri farklı etkilere sahip onlarca mavi tonu bulunuyor. Mavi yaşam alanlarında ferahlığı ve huzuru temsil eden bir renk, fakat bu renginde derin ve karamsar tonları vardır. Örneğin kobalt mavi yada tavus kuşu mavisi gibi. Dolayısı ile dekorasyonda mavinin etkisinden yararlanmak için hangi mavi tonlarının eviniz için daha uygun olup olmadığı konusunda biraz araştırma yapmanız gerekir.

Diğer yandan mavinin daha açık ve yaz tonları var. Bu açık mavi tonları genellikle yazlık dekorasyon örneklerinde sıkça karşınıza çıkar. Deniz temalı, ferah ve dinlendirici bir iç mekan stili tamamen doğru bir mavi tonu seçimiyle alakalıdır. Örneğin salonda turkuaz yada deniz köpüğü gibi tonlarını tercih ederseniz mekanda heyecan verici, taze ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Stile göre mavi ton seçimi

Mavi dekor fikirleri 2021

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Elbette mavinin bir oda üzerindeki etkisi, onunla hangi renklerin eşleştirildiğine de bağlıdır, sadece renkler değil aynı zamanda odanın dekorasyon stili de önem taşır. Örneğin mesafeli ve sofistike bir iç mekan stili oluştururken gri tonlu soluk mavi tonları tercih edip, hayalinizdeki salon görünüme sahip olabilirsiniz. Diğer yandan salonda daha ferah, rahatlatıcı ve size huzur veren bir iç mekan stili istiyorsanız hem koyu hemde açık mavileri birlikte kullanarak salonu bir rahatlama merkezine çevirebilirsiniz.

Bunu daha detaylı şekilde özetleyecek olursak, salonunuzdaki bir duvarı koyu maviye boyayın, maskülen fakat davetkar bir stil için kahve tonlarında bir Chesterfield deri kanepe ile tamamlandığını düşünün. Gözünüzde canlandı değil mi? Şimdi aynı koyu mavi duvarın önüne bu sefer yumuşak bir pastel gri koltukla eşleştirin, bu sefer ortaya sahil tarzı bir efekt çıkacaktır. Peki salonunuzda doğru maviyi nasıl göstereceksiniz? Yazımızı okumaya devam edin ve sizin için derlediğimiz mavi salon dekorasyonu ipuçları ve salon örneklerinden ilham alın.

Mavinin renk psikolojisi

Maviye yakışan renkler

Maviye yakışan renkler

Mavinin ‘havalı’ bir renk olmasının yanı sıra, önemi ve karakteri hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Gökkuşağındaki diğer renkler gibi, mavi de bizim üzerinde fiziksel bir etkiye sahiptir. Kan basıncını düşürür ve solunum ve kalp atış hızını yavaşlatır. Bu nedenle yatıştırıcı, dinlendirici ve sakin bir renk  olarak kabul edilir ve yatak odaları ve banyolar gibi huzurlu mekanlar için popüler bir seçimdir.

Öyleyse, maviyi salon gibi sosyal bir alanda etkili bir şekilde kullanmaya ne dersiniz? Rahatlamayı teşvik etmek için mavinin daha sıcak renk veya daha parlak tonları belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Mavinin sakinleştirici etkisinden faydalanmak için salonda maviyi ana renk olarak kullanabilirsiniz, dekorasyon tarzınıza göre daha yumuşak olan pastel mavileri de tercih edebilirsiniz.

Mavi dekorasyon fikirleri ve öneriler

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Mavi salon dekorasyonu yaparken koyu tonlar kullanırsanız mavinin dinlendirici ve yatıştırıcı etkisi ile değil, tam tersi mutsuzluk ve üzüntü duygularını tetikleyici bir erkiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, salon renk paletinde gerçekten koyu mavi kullanmanız gerektiğinde, daha açık tonlarla dengelediğinizden emin olun.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Doğru görünümü planlama

Mavi duvar renkleri 2021

Mavi duvar renkleri 2021

Mavi veya mordan bağımsız olarak, bir odanın renk paleti başlangıçtan itibaren bir ruh hali yansıtması çok önemlidir. Bu yüzden, renklerin, dokuların ve desenlerin birlikte nasıl görüneceğinden emin olmak için size bu konuda ilham verecek ev dekorasyon örnekleri incelemeniz gerekir. Biraz araştırma yaparak hayalinizdeki salona benzer yüzlerce farklı dekorasyonun zaten var olduğunu göreceksiniz. Bu noktada, duvar kağıtları, kumaşlar, dekor parçaları vb. fikirleri toplamak için web’e göz atın ve hepsini bir araya getirin. Bu şekilde, tablo daha belirgin bir hale gelecek ve mevcut zemin veya mobilya malzemeleri gibi unsurların hangi maviyle en iyi sonucu vereceği konusunda kesin bir karar verebilirsiniz.

Mavi salon aksesuar önerileri

Mavi salon aksesuar önerileri

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Aydınlatma

Sosyal bir mekan olarak salonunuz kasvetli bir görünüme sahip olmamalıdır. Daha yumuşak maviler kullanmak, daha ferah bir alan gibi görünmesinde ve hissedilmesinde yardımcı olabilir. Arıca salonun büyüklüğü de bu konuda önemli bir rol oynuyor. Çok fazla doğal ışık alan büyük bir odada renk şeması çok zengin olabilir, ancak çok az doğal ışık alan bir salon yanlış bir renk seçimi ile daha küçük görünebilir. Doğru renk paleti salona bir kişilik katabilir, bu yüzden renk seçimi yaparken salonun konumuna, büyüklüğüne ve aldığı ışık miktarına göre farklı renk örnekleri ve tonları seçilmelidir.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Aksesuarlar

mavi kadife chester kanepe

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Tabii ki oturma odanıza mavi rengi dahil etmenin daha zahmetsiz yolları var, aksesuarlar gibi! Tüm duvarları boyamanın çok yorucu olduğunu düşünüyorsanız, dekoratif yastık ve minderler, bir vazo, zemin halısı yada duvardaki bir resim için mavi tonları tercih edebilirsiniz. Maviyi duvar dışında salonda odak noktası haline getirmek için küçük dekoratif bir puf yada mavi şapkalı dekoratif bir lambaderi salona dahil edebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: En iyi tamamlayıcı renkler

Maviye yakışan renkler ve öneriler

Maviye yakışan renkler ve öneriler

Bir salonun baştan sonra mavi tonları ile dekore edilmesine gerek yok elbette,  sonuçta kontrast (ve tamamlayıcı) renkler ile bir bütünlük sağlanabilir. Mavi soğuk bir renk olduğundan, gri, yeşil ve mor gibi hemen hemen tüm diğer soğuk tonlarla doğal olarak uyumlu olacaktır. Bu renkleri birleştirmek oturma odanıza bir denge hissi verecektir. Daha fazla kontrast için, kırmızı ve sarı gibi daha sıcak tonlarda seçilebilir.

Salonunuz için ilham alabileceğiniz  diğer bazı mavi renk kombinasyonları şunlardır;

• Parlak tonlu maviler ve doğal renkler

• Mavi, sarı ve gri

• Mavi, kahverengi ve toprak tonları

• Mavi ve siyah

• Mavi ve altın

• Koyu mavi ve pembe

• Mavi ve turuncu (renk tekerleğinde birbirine zıt renkler otomatik olarak bir araya gelebilir)

• Açık mavi, yeşil ve kırmızı (oturma odanızın geri kalanının griler, beyazlar ve kahverengiler gibi nötrlerden oluştuğundan emin olun).

Devamını için Tıklayın

Renkler

Bej Rengi ile Dekorasyon İpuçları

Yazımızda bu zarif nötr rengin özellikleri, bej rengi ile uyumlu renkler neler? gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Ayrıca ilham alabileceğiniz farklı bej tonları  ve bej rengi dekorasyon örnekleri sizleri bekliyor.

Published

on

Bej Rengi ile Dekorasyon İpuçları

Bej rengi dekorasyonda her zaman güvenilir bir renk oluştur. Bu şık renk, oturma odasından mutfağa, koridordan yatak odasına kadar tüm yaşam alanları için rahatlıkla uygulanabilir. Yazımızda bu zarif nötr rengin özellikleri, bej rengi ile uyumlu renkler neler? gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Ayrıca ilham alabileceğiniz farklı bej tonları  ve bej rengi dekorasyon örnekleri sizleri bekliyor.

Yaşam alanlarını dekore ederken iş renk şema seçimlerine geldiğinde mekanın dekorasyon tarzı, büyüklüğü, aldığı doğal ışık miktarı gibi bir çok farklı ve önemli etken göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda klasik modern fark etmeksizin uzun yıllar modası geçmeyecek  garanti renklere yönelmek akıllıca olabilir.

Bej Rengi ile Dekorasyon İpuçları

Bej Rengi ile Dekorasyon İpuçları

Bej Rengi ile Dekorasyon İpuçları

Bej rengi, hem klasik hemde modern tarz iç mekan dekorasyonu için güçlü ve popüler bir renktir. Duvarda, mobilyalarda ve tekstil ürünlerinde sıkça tercih edilen bir renktir. İç mimar ve tasarımcıların bej rengini sıkça kullanmalarının pek çok farklı nedeni var. Fakat bir amatör olarak bej rengi dekorasyon çalışması yaparken, bu rengin daha etkileyici ve şık görünmesi için doğru renk şemaları tercih edilmelidir. Çünkü bir odanın dekorasyon kalitesini tek bir renk belirleyemez, doğru renklerle eşleştirme yapılmazsa oda donuk ve sıkıcı bir havaya bürünebilir. Dolayısı ile sıkıcı bir düzenden, daha parlak ve canlı bir iç mekan tarzı için bej rengi ile uyumlu renkler tercih edilmelidir.

Bej rengin özellikleri

mavi ile uyumlu renkler KUM BEJİ

mavi ile uyumlu renkler KUM BEJİ

Renk uzmanları, bej renginin sakinleştirici ve rahatlatıcı niteliklere sahip olduğu yönünde ortak bir görüşe sahipler. Aynı zamanda bir iç mekanda kararlı ve güvenli bir his uyandırıyor. Her ne kadar rahatlatıcı bir renk olsa da, bej rengi bir mekanda sıkıcı ve donuk bir atmosfer yaratabilir. Bu tablo tabi ki bejin yanında eşlik edecek renk şemalarına göre farklılık gösterebilir. Diğer yandan zamansız ve modası hiç geçmeyen bir renk olduğunu düşünürsek, ben rengini evin en çok ziyaret alan odaları için kullanmamanız için hiç bir sebep yok. Oturma odası, misafir odası yada yatak odası gibi odalar için bej rengi hiç riske girmeden şık bir stil oluşturmak isteyenler için ideal bir renktir.

Bej Rengi ile Dekorasyon İpuçları

Bej  ile Dekorasyon İpuçları

Bej rengi tonları

Bej bir çok farklı tona sahip olan bir renktir. Koyu tonlardan açığa kadar pek çok tonu vardır ve her tonun farklı etkilere sahiptir. Boya markalarının renk kataloglarına göz atarsanız bej renk altında onlarca farklı renk ile karşılaşabilirsiniz. Hatta bu nasıl bej rengi? diyebileceğiniz tonlar karşınıza çıkabilir. Sarıya kaçan bej tonlarından, kırmızıya doğru farklı bir çok tonu bulunuyor. Dolayısı ile bu rengi öne çıkarırken, mekanın konumu, büyüklüğü ve aldığı güneş ışığını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Katalogda beğendiğiniz bej tonu, evinizde aynı etkiyi vermeyebilir. Sahra beji, ıslak kum beji, kumsal beji, doğal bej ve belce beji kullanımı popüler bej rengi tonları arasında geliyor.

Bej rengi duvar boyası önerileri

Bej duvar boyası önerileri

Sıcak ve soğuk alt bej tonları

Bejin ten rengi, krem, devetüyü, vb. isimlerde çok sayıda renk tonunun mevcut olduğunu unutmayın. Hangi renk tonunun hangi renkle eşleştiğini bulmak için bej renginin altında yatan ipuçlarını incelemek önemlidir. Örneğin bej renkli duvarın yanındaki güneş ışığı alan bir kısıma beyaz bir kağıt parçası koyun. Sıcak veya soğuk bir renk paleti ile daha iyi çalışıp çalışmayacaklarını anlamak için alt tonları karşılaştırın ve inceleyin. Sıcak bej, alttaki renge bağlı olarak sıcak veya soğuk renk şemalarını tamamlayacaktır. Örneğin, kırmızıya dönük sıcak bir bej, paslı kırmızılar, kahverengiler ve siyah dokunuşlarla dengelenirken, sarıya kaçan bir bej tonunu bazı maviler tamamlayabilir. Soğuk bir bej rengine yatıştırıcı bir etki için lavanta, soluk gümüş ve sakin gri içeren pastel renklerle eşleştirmeyi deneyin.

Bej rengi ile uyumlu renkler / öneriler

Bej rengine uyan renkler 

Bej rengine uyan renkler

Bej ile ilişkili özellikler ve mekanda ortaya çıkacak etki eşlik ettiği renklere göre değişecektir. Yani tercih edeceğiniz dekorasyon stiline göre, bejin yanına buz mavisi, sıcak pembe yada diğer tonları seçmeden önce bol bol bej rengi dekorasyon örnekleri incelemekte fayda vardır. Tabi ki şıklığı garanti eden ve tüm riski ortadan kaldıran beje yakışan renkler var, örneğin beyaz ve kahve tonları gibi renkler. Bej – beyaz kombinasyonu mekanda çok ferah aynı zamanda şık bir görsel oluşturur. Daha dengeli, sakin bir görünüm için beyaz ve kahverengi tonları zahmetsiz şıklık elde edilebilir.

Eğer bej rengi odaklı bir dekorasyon tercih edilecek ise, seçilen bejin tonuna göre renk şemaları kullanılmalıdır. Örneğin bej renginin sarıya yakın tonları olduğu gibi, griye çalan tonları da var. Eğer daha sıcak, davetkar bir iç mekan stili için sarıya dönük bir bej tonu kullanılacak ise, oda içinde farklı yeşil ve mavi gibi dikkat çekici ve rahatlatıcı renkler yer alabilir.

Farklı bir örnek verecek olursak, bej kullanarak hareketli, enerjik bir iç mekan dekorasyonu yapılacak ise, dikkat çekici renk tonları bej yanında kullanılabilir. Kırmızılar, turuncular, sarılar, yeşil ve maviler bu tarz canlı bir mekan için bej yanına yakışan renkler arasında sıralanabilir. Aynı zamanda mavi ve yeşil dekorasyona tazelik ve ferahlık kazandıran renklerdir. Kırmızıya alternatif olarak mercan rengi tercih edilebilir. Fakat çok ilgi çeken bir renk olduğundan mekanda belli odak noktaları için kullanılması daha uygun olacaktır.

Bej koltuk takımı yada bej duvar boyası

Bej renk koltuklara uyumlu renkler

Bej renk koltuklara uyumlu renkler

Mekanda kullanacağınız bej renk tonu kadar, bej rengi nerede kullanacağınız da önemlidir. Örneğin bej duvar boyaları tercih edilecekse mekanın kalanında, özellikle oturma takımları ve mobilyalarda dengeli bir görünüm ortaya çıkması gerekir. Bej rengi koltuk takımı kullanacaksanız tercih edeceğiniz halıyı odak noktası haline getirmek için, dekorasyon stiline göre farklı kırmızı tonları tercih edilebilir. Bu durumda mobilyalarda bej kullandığınız için duvar rengi olarak açık bir tona yönelmeniz gerekir. Bu şekilde göz yormayan, düzenli ve son derece şık bir dekorasyon örneği ortaya çıkacaktır.

Aksesuar seçimlerinde yine dekorasyon tarzına bağlı kalacak şekilde, dikkat çekici ve parlak renk tonları kullanılabilir. Örneğin, elektrik mavisi, cam göbeği, turkuaz gibi. Eğer feminen bir stil isteniyorsa farklı pembe tonları rahatlıkla kendine yer bulabilir.

Dekorasyonda bej rengi kullanımı

bej rengi salon dekorasyonu ve öneriler

salon dekorasyonu ve öneriler

Bej rengi yanında hiç riske girmeden kullanabileceğiniz 3 ana nötr rengi sıralayacak olursak; Siyah, beyaz ve gri, sadece diğer tonlarla eşleştirmek için değil, aynı zamanda arka plan oluşturmak için de idealdir. Bu ana renkleri evinizin ve kişisel tarzına göre farklı canlı renk tonları ile çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Aksesuarlar bu noktada mekana yeni bir renk katmak için harika ögelerdir.

Bej ile modern bir stil

Bir odada zarif ve sofistike bir hava yaratmak için nötr renkleri birleştirmeyi deneyin. Ancak bu renklerin süslediği nesnelerin odanızın görünümüne katkıda bulunduğundan emin olun. Bej ile karıştırılmış metaller ve camlar modern bir renk şeması oluşturur. Mekana ekstra karakter katmak için, duvar rafına, kitaplığa veya masaya geometrik vb şekillerde şık figürler ekleyebilirsiniz. Metalik gri ve cam sehpalar modern bir etki sağlayabilir.

Devamını için Tıklayın

Öne Çıkanlar