Küçük Odalar Nasıl Dekore Edilmeli?

Dekorasyona başlamadan önce mekanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmak en önemli adımlardan biridir. Küçük odalar ise dekorasyonda en çok zorlanılan alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de yaşadığımız büyük şehirlerde apartman dairelerinin oldukça küçük inşa edilmesi, küçük odalar nasıl dekore edilmeli? sorusunu da akıllara getirmektedir.

Küçük odaları dekore ederken uygulanacak bir kaç basit adım ile küçük oda dekorasyonunu istenilen şekilde gerçekleştirmek mümkündür. İşte sizler için derlediğimiz küçük odaları daha geniş göstermek için yapılması gereken tüyolar…

Duvarlarda Açık Renkleri Kullanın

Küçük odalar nasıl dekore edilmeli? sorusuna verilecek ilk cevap duvarları açık renk kullanmaktır. Küçük odaları daha geniş göstermek için, duvar rengi seçiminde mutlaka renk kartelasındaki en açık renklerden biri kullanılmalıdır.

Eğer odanızın boyutu çok darsa duvarlarda beyaz renk tercih etmek odanızı daha geniş ve ferah göstermek için uygun bir seçim olacaktır.

Minimal Mobilya Seçimi

Küçük odaları daha geniş göstermek için mobilya seçimi olarak da minimal mobilyalar tercih edilmelidir. Minimal mobilya seçimi, dar alanlarda oldukça tasarım ve odayı boğmayan bir dekorasyon fikri sunar.

Özellikle ince ayaklı bambu sandalyeler veya berjerler, minimal tasarımlı koltuklar küçük odaları daha geniş göstermek için kullanılması gereken mobilyalar arasındadır.

Fonksiyonel Mobilyalar Kullanın

Eğer odanız oldukça küçükse ve odayı en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, çok fazla eşya kullanmak yerine fonksiyonel mobilyalar kullanın.

Örneğin, yatak olabilen bir kanepe, açılır kapanır masa sistemleri küçük odalarda hem kullanım kolaylığı sağlar hem de alandan verimli bir şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Bu sayede de odanızı fazla eşya ile doldurmamış ve küçük olan odanızı daha geniş göstermiş olursunuz.

Mobilya Seçiminde Renkten Korkmayın

Küçük odalar nasıl dekore edilmeli? sorusuna yanıt ararken, çoğu kişi odanın boyutuna takılır ve mobilya seçerken renk kullanımından kaçınır. Ancak bunun tam tersini uygulamak yani mobilya seçiminde renkleri kullanmak dar alanları daha canlı göstermek için önemli bir adımdır.

Duvarlarını beyaza boyadığınız dar bir alanda, sarı gibi canlı renklerde bir berjer veya koltuk seçimi odanızın havasını bir anda değiştirecektir. Hem göz alıcı bir dekorasyon hem de kullandığınız odayı daha geniş göstermek için mobilya seçiminde renkten korkmayın.

Aynalardan Yardım Alın

Küçük odaları dekore ederken, aynaları gözardı etmeyin. Duvarlarda ayna kullanmak, hem havalı bir görüntü için hem de yansıma sayesinde alanı daha geniş göstermeye yardımcı olacağından, oldukça önemlidir.

Evi geniş göstermek için yapılması gerekenlerden birinin aynaları kullanırken doğru ayna seçimi olduğunu da unutmayın. Doğru ayna seçerek hem dar alanları daha geniş gösterir hem de dekorasyonda estetikten uzaklaşmamış olursunuz.

Boşta Kalan Alanları Değerlendirin

Küçük odaları daha geniş göstermek için uygulanması önerilen bir diğer yöntem de, boşta kalan alanları doğru değerlendirmektir.

Boşta kalan alanlar derken bahsettiğimiz ise, pencerelerin alt kısmı, kapıların üstündeki boş alanlar gibi kullanılmayan alanlardır. Bu alanlar göz yormayacak ve evi boğmayacak şekilde dekore edilirse kullanışlı bir hale gelir.

Mesela kapıların üstüne yapacağınız raflarla bir kitaplık oluşturmak, sizi hem fazla eşya kullanımından kurtarır hem de dekorasyonda farklı bir görünüm elde etmenize olanak sağlar.

Küçük Alanlarda Halı Seçimi

Küçük alanları daha geniş göstermek için halı seçimi de oldukça önemlidir. Odanız fazla küçükse büyük boy halı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Küçük odaları daha geniş göstermek istiyorsanız yerleri boydan boya halı ile kaplamak yerine ufak bir kilim kullanarak daha geniş bir görünüm elde edebilir ve dekorasyonda da sade ama göz alıcı bir görünüm kazanmış olursunuz.