Kış Bahçesi Dekorasyon Önerileri

Sonbaharın gelmesi ile birlikte evimizin balkonunu ya da varsa bahçesini kışa uygun hale getirmek ve bahçe konforunu evlerimize kışın da taşımak isteriz. Kış bahçesi dekorasyon önerileri, kış bahçesi aksesuarları ile yaz bitse de vazgeçemediğimiz açık alan keyfini kışın da yakalamak oldukça kolay.

Bunun için önemli olan, herkesin bahçeli bir evi olmasa da balkonlarınızı nasıl kış bahçesine çevireceğinizi öğrenmekten geçer. Bizler de sizinle tüm bu adımları paylaşarak, kış bahçesi dekorasyon önerileri hakkında bilgilendiriyor olacağız.

Kış Bahçesi Resmi
Kış Bahçesi Resmi

Kullanım Amacına Göre Kış Bahçesi Dekorasyonu

Kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır? sorusuna bizce verilecek ilk cevap, alanınızı hangi amaçla kullanacağınızdır.

Eğer hazırda bir bahçeniz varsa ve burayı ne amaçla kullanacağınızı biliyorsanız işiniz oldukça kolay. Mesela bahçenizi bir salon gibi keyifli ve konforlu bir amaç için kullanacaksanız, dekorasyondan önce burayı ısı yalıtımlı bahçe sistemleri ile kapatmanız gerekir.

Bunun için isterseniz cam isterseniz de yalıtımlı plastikler, tenteler kullanabilirsiniz. Sonrasında ise bahçenizde salon havasını yansıtacak mobilya seçimleri ile güzelleştirebilirsiniz.

Bahçenize uygun konforlu koltuk takımları, eğer alan büyükse güzel bir seçimdir. Ortada bir sehpa, hatta şömine bile kullanabilir ve kış bahçenizi keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Kış bahçenizi yemek alanı olarak kullanacaksanız da, ortaya ahşap bir masa, yeni nesil dekorasyonun vazgeçilmezi bambu sandalyeler oldukça hoş bir dekorasyon fikri sunuyor.

Eğer kış bahçesi için ayırdığınız alan küçükse ve çok fazla masraf yapmak istemiyorsanız, ahşap paletler kullanarak kendiniz kolaylıkla hazırlayacağınız minderli bir oturma köşesi de son derece hoş bir dekorasyon önerisidir. Böylelikle kış bahçenizde ahşabın doğal havasını da yansıtmış olursunuz.

Balkonu Kış Bahçesine Çevirmek

Balkondan Kış Bahçesi Tasarımı
Balkondan Kış Bahçesi Tasarımı

Eğer hazırda bir bahçeniz yoksa ve yazın kullandığınız balkonu kışın da aynı verimle kullanmak istiyorsanız, tente veya açılıp kapanabilir cam sistemleri kullanarak, balkonunuzu kışın da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kış mevsiminde de balkonda sıcak bir ortam istiyorsanız, ısı yalıtımlı paneller kullanarak balkonu kapatabilir, açılır kapanır sistem kullanarak balkonunuzu her mevsim kullanabileceğiniz konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Cam sistemler kullanmak gün ışığından daha verimli bir şekilde yararlanmanızı sağlayacağı için ilk olarak önerdiğimiz bahçe balkon sistemleridir. Bu sayede hem balkonu yağmur, kar gibi hava koşullarından korumuş, hem de böyle havalarda bile kış bahçenizin keyfini çıkarmış olursunuz.

Balkonu kış bahçesine çevirmek için gereken kapalı sistemleri hallettikten sonra geriye en zevkli kısmı dekore etmek kalıyor.

Eğer yeriniz varsa, balkonda bir şömine kullanabilir ortama sıcak bir hava katabilirsiniz. Yoksa da üzülmeyin, kış bahçesi aksesuarları kullanarak da aynı havayı kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Balkonlarda kullanılan beyaz renkli dilek fenerleri, peri ışıkları ortama hoş bir hava katar ve aydınlatma konusunda da gayet verimli bir kullanım sağlar.

Yere sereceğiniz bambu bir kilim de kış bahçesinin havasını bir anda değiştirecektir. Alan küçükse mobilya yerine yer minderi kullanabilir ve konforlu ve sade bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Ayrıca kış bahçesi olarak kullanacağınız balkonda keyifli vakit geçirmek için bahçe balkon mobilyası ile alanı doldurmak yerine, bambu ya da makrome bir salıncak asarak oldukça tarz bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Alan konusunda sıkıntınız yoksa, köşeli bahçe balkon mobilyalarından ilham alabilir, serin kış akşamlarında bile ayaklarınızı uzatarak açık havada keyif yapıyor hissi yakalayabilirsiniz.

Çiçeklerden İlham Alın

Kış bahçesi dekorasyonu denilince çiçekleri unuttuk sanmayın. Kışın da kapalı balkonunuzu ya da kış bahçenizi sevdiğiniz yapay ya da doğal çiçeklerde gerçek bir bahçeye dönüştürmeniz mümkün.

Çiçeklerin yanı sıra bahçe havasını evinizde en yakın haliyle yakalamak istiyorsanız, çim görünümlü panellerden de kullanabilir, bunların üzerini ışıklarla ya da aile fotoğraflarınızla süsleyebilirsiniz.