Connect with us
Gri salon örnekleri 2021 Gri salon örnekleri 2021

Salon

Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri

Gri salon dekorasyonu hakkında merak edilenler, gri ile uyumlu renkler ve birbirinden farklı stillere sahip etkileyici gri salon dekorasyon örnekleri yazımızda sizleri bekliyor.

Published

on

Salonu dekore ederken her yıl değişen renk trendlerini göz önünde bulundurmak yerine, uzun süre kullanabileceğiniz, göz yormayan ve modası hiç geçmeyecek renk şemaları tercih etmeniz gerekir. Gri, sadece geçtiğimiz son bir kaç yılın değil, şüphesiz ki bu yüzyılın en popüler rengidir. Tabi ki gri renklerin bu kadar popüler olmasının bir çok farklı nedeni var. Bugün yazımızda gri salon dekorasyonu hakkında merak edilen bir çok başlığa detaylı şekilde yer veriyoruz. Aynı zamanda gri ile uyumlu renkler ve birbirinden farklı stillere sahip etkileyici gri salon dekorasyon örnekleri yazımızda sizleri bekliyor.

Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri

Teknik olarak gri ‘nötr’ tonların spektrumuna girer, yani soğuk bir renktir. Fakat hem modern hemde klasik iç mekan dekorasyonu için gri,  mobilya yada dekor şeklinde çok rahat şekilde sıcak tonlarla uyum sağlayabilen şık bir renktir. Diğer yandan bir çok insan  gri ve çok sayıda ki gri tonun sunduğu o serin  ve modern görünümü çok seviyor. Peki neden? Aslında cevap oldukça açık, gri renk tonları, modern oturma odaları , çağdaş yemek odaları, Rustik yatak odaları vb yaşam alanları için son derece etkileyici ve modası hiç geçmeyecek bir renktir. İskandinav, Rustik, yada Endüstriyel, hangi tarz söz konusu olursa olsun, gri renkler kullanım alanı ve şekline göre iç mekanda büyük bir etki yaratır. Söz konusu salon dekorasyonu olunca, gri belkide diğer renk alternatifleri arasında en güçlü seçenek diyebiliriz.

Gri salon dekorasyon örnekleri 2021

Gri salon dekorasyon örnekleri 2021

Bir iç mekan için gri renkler kullanılmak isteniyorsa, bu konuda bilinmesi gereken bazı önemli noktalar var. Her gri tonunun mekanda yaratacağı etkisi farklı olacaktır, çünkü her bir gri tonu kendine özel bir görünüme sahiptir. Bu anlamda doğru griyi bulmak için iç tercih edilecek iç mekan stilinden ilham almak gerekir. Örneğin, modern tarz salonlar için daha soğuk, koyu ( siyaha yakın) ve dramatik etkiye sahip gri tonları tercih edilirken, klasik yada vintage tarzı salonlarda, daha sıcak mavi ve yeşil tonlu griler kullanılabilir. Bu tarz sıcak gri tonları ile daha doğal bir görünüm elde edilebilir.

Gri salon dekorasyonu fikirleri 2021

Gri salon dekorasyonu fikirleri 2021

Gri salon dekorasyonu : ipuçları ve öneriler

Gri renkler söz konusu olunca genelde pek çok insan endişeye kapılabiliyor doğal olarak. Kimse soğuk ve sıkıcı bir atmosferde zaman geçirmez istemez. Fakat bahsi geçen bu sıkıcı ve soğuk etkinin grinin yanlış kullanımından kaynaklı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu noktada gri ile hem şık hemde davetkar stil oluşturmak için hazırladığımız ipuçları ve öneriler size gri salon dekorasyonu için ilham kaynağı olabilir.

Doğru gri tonuna karar vermek

Öncelikle gri ve tonlarını nerede ve nasıl göstereceğinize karar vermelisiniz. Gri duvarlar mı, yoksa şık bir oturma grubu için mi gri düşünüyorsunuz? İlk olarak griyi duvarda kullanmak istediğinizi varsayalım. Gri duvar boyası tercih etmek için öncelikle salonun büyüklüğünü, aldığı doğal ve yapay ışık miktarını ve dekorasyon stilini göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer salon yeterinde ışık almıyorsa ve koyu bir gri duvar rengi seçtiyseniz ortaya çıkacak tablo baştan bellidir, karanlık ve sıkıcı bir hava kaçınılmazdır.

Gri salon örnekleri 2021

Gri salon örnekleri 2021

Büyük ve yeterince ışık alan bir salonda grinin koyu tonları modern bir iç mekan stili için idealdir. Eğer salon küçükse daha açık gri tonları tercih edilmeli ve mobilya ve aksesuarlar mümkün olduğunca açık renklere sahip olmalıdır. Örneğin beyaz, açık krem, açık beyaz yada açık kum beji renginde oturma grupları gri tonları dengeleyerek şık bir görünüm oluşturur. Gri duvar boyası kullanılacak mekanın doğal ve yapay ışık miktarı hesaplanmalıdır. Bu nedenle, gri salon dekorasyonu için büyük pencereler dışında,  masa lambaları, duvar aplikleri, zemin lambaları vb. güçlü aydınlatmalar ile mekan desteklenmelidir.

Odak noktası bir gri duvar oluşturun

Gri duvar dekorasyonu

Gri duvar dekorasyonu

Eğer salonunun tüm duvarlarını gri renge boyama konusunda hala endişeleriniz varsa, salonda bir odak noktası oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bunun için tek bir duvarı istediğiniz bir gri tonuna boyayın ve diğer duvarlar için açık renkler tercih edin. Bu şekilde hiç riske girmeden istediğiniz gibi bir gri duvar dekorasyonu elde edebilirsiniz. Bu duvarı, dekoratif tablolar, şık çerçeveler yada dekoratif raflar ekleyerek kişiselleştirin. Böylece pratik bir şekilde salonda tüm ilgiyi üzerinde toplayacak bir odak noktası oluşturmanız mümkün.

Gri bir salon için samimi tonlara yönelin

Griye yakışan renkler 2021

Griye yakışan renkler 2021

Grinin salonda yaratacağı soğuk ve mesafeli etkisini yok etmek için sıcak ve samimi renk tonları tercih edebilirsiniz. Güneş sarısı, açık yeşil, açık mavi, yada şeker kırmızısı gibi tonlardan bahsediyoruz. Tabi ki bu güçlü renkleri, dekorasyon stiline bağlı kalarak küçük aksesuarlar aracılığı ile öne çıkarmanızı öneriyoruz. Duvar için tercih ettiğiniz gri tonuna göre, zeminde daha farklı bir gri tonunda dekoratif bir halıya yer verebilirsiniz.

Gri mobilyalar & Gri koltuk takımları

Gri koltuk takımı dekorasyonu 2021

Gri koltuk takımı dekorasyonu 2021

Griyi seviyor ve dekorasyona dahil etmek istiyorsanız duvar boyası dışında gri mobilyalar kullanarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Gri koltuk takımları modern ve klasik salon örneklerinde sıkça gördüğümüz popüler tasarımlardır. Grinin şık görünümü dışında kiri kolay kolay belli etmeme gibi bir özelliği var. Diğer yandan gri bir oturma takımının yer aldığı bir salonda, diğer renk tonlarını kullanmak için önünüzde yüzlerce farklı seçenek olması büyük bir avantaj. Gri tondaki oturma grupları için odanın kalanında açık renk tonları kullanarak ferah ve temiz bir görünüm elde edilebilir. Bu noktada halı, perde ve duvar rengi seçimleri son derece önemlidir.

Dekorasyonda griye yakışan renkler

Dekorasyonda griye yakışan renkler

Gri ile ferah, renkli ve sıcak bir gri salon dekorasyonu

Gri ve diğer gri tonları,  soğuk ve mesafeli etkisinden dolayı sıcak bir iç mekan hayali kuranlar için genelde akla ilk gelen renkler arasında yer almaz. Fakat gri kullanarak sıcak bir salon dekorasyonu yapmak için bir çok farklı seçenek var. Bu noktada desen ve dokular devreye girer. Tüylü minderler ve süper yumuşak battaniyeler, perdeler, halı ve kilimler, oturma odanızı gri duvarlarından ve mobilyalarından bağımsız olarak mekanı sıcacık bir yer haline getirecektir.

Gri salon dekorasyon ipuçları 2021

Gri salon dekorasyon ipuçları 2021

Diğer yandan gri salon dekorasyonu için tek bir stile bağlı kalmanız gerekmez. Elbette, metal lamba armatürleri (endüstriyel), bazı paslanmaz çelik masa / sandalye parçaları (çağdaş), yumuşak serin ve sıcak tonlarda (İskandinav) geometrik baskı kumaşlarının bir karışımı ile mekana biraz daha çekicilik ve karakter kazandırılabilir.

Gri maskülen bir renk olabilir fakat feminen tarz bir salon için neden kullanılmasın? Pembe ve tonları griye yakışan renkler arasında yer alır, bu nedenle mekan içinde çeşitli tekstil ve aksesuar ürünlerinde kadınsı pembe tonları rahatlıkla öne çıkabilir. Gri ve pembe kombinasyonu daha çok modern stiller için uygundur ve her zaman taze ve zengin bir görünüme sahiptir.

Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Continue Reading

Renkler

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Yazımızın devamında mavi ile ilgili ipuçları bulabilir, maviye yakışan renkleri inceleyebilir ve eviniz için ilham alabileceğiniz birbirinden farklı stillerde mavi salon dekorasyonu ipuçları / önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Published

on

Mavi dekor fikirleri 2021

Oturma odanızda kullandığınız her bir renk tonu odanın ve herhangi bir tasarım parçasının stilini oluşturmaya yardımcı olur ve belirli bir görünüm ve ortam sunar. Renk seçimi yaparken sadece odanın görselini değil, aynı zamanda bu renklerin psikolojik etkileri konusunda fikir sahibi olmak önemlidir. Mavi renk özellikle salon dekorasyonu söz konusu olduğunda iç mimarların en çok tercih ettiği renkler arasında yer alıyor. Peki dekorasyonda mavi neden bu kadar popüler? Yazımızın devamında mavi ile ilgili ipuçları bulabilir, maviye yakışan renkleri inceleyebilir ve eviniz için ilham alabileceğiniz birbirinden farklı stillerde mavi salon dekorasyonu ipuçları / önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Mavi salon dekorasyon örnekleri 2021

Mavi salon dekorasyon örnekleri 2021

Sadece “Mavi” kelimesi, bu ana renkten elde edilen sayısız farklı renk tonu hakkında bize her zaman ipucu vermez. Her biri farklı etkilere sahip onlarca mavi tonu bulunuyor. Mavi yaşam alanlarında ferahlığı ve huzuru temsil eden bir renk, fakat bu renginde derin ve karamsar tonları vardır. Örneğin kobalt mavi yada tavus kuşu mavisi gibi. Dolayısı ile dekorasyonda mavinin etkisinden yararlanmak için hangi mavi tonlarının eviniz için daha uygun olup olmadığı konusunda biraz araştırma yapmanız gerekir.

Diğer yandan mavinin daha açık ve yaz tonları var. Bu açık mavi tonları genellikle yazlık dekorasyon örneklerinde sıkça karşınıza çıkar. Deniz temalı, ferah ve dinlendirici bir iç mekan stili tamamen doğru bir mavi tonu seçimiyle alakalıdır. Örneğin salonda turkuaz yada deniz köpüğü gibi tonlarını tercih ederseniz mekanda heyecan verici, taze ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Stile göre mavi ton seçimi

Mavi dekor fikirleri 2021

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Elbette mavinin bir oda üzerindeki etkisi, onunla hangi renklerin eşleştirildiğine de bağlıdır, sadece renkler değil aynı zamanda odanın dekorasyon stili de önem taşır. Örneğin mesafeli ve sofistike bir iç mekan stili oluştururken gri tonlu soluk mavi tonları tercih edip, hayalinizdeki salon görünüme sahip olabilirsiniz. Diğer yandan salonda daha ferah, rahatlatıcı ve size huzur veren bir iç mekan stili istiyorsanız hem koyu hemde açık mavileri birlikte kullanarak salonu bir rahatlama merkezine çevirebilirsiniz.

Bunu daha detaylı şekilde özetleyecek olursak, salonunuzdaki bir duvarı koyu maviye boyayın, maskülen fakat davetkar bir stil için kahve tonlarında bir Chesterfield deri kanepe ile tamamlandığını düşünün. Gözünüzde canlandı değil mi? Şimdi aynı koyu mavi duvarın önüne bu sefer yumuşak bir pastel gri koltukla eşleştirin, bu sefer ortaya sahil tarzı bir efekt çıkacaktır. Peki salonunuzda doğru maviyi nasıl göstereceksiniz? Yazımızı okumaya devam edin ve sizin için derlediğimiz mavi salon dekorasyonu ipuçları ve salon örneklerinden ilham alın.

Mavinin renk psikolojisi

Maviye yakışan renkler

Maviye yakışan renkler

Mavinin ‘havalı’ bir renk olmasının yanı sıra, önemi ve karakteri hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Gökkuşağındaki diğer renkler gibi, mavi de bizim üzerinde fiziksel bir etkiye sahiptir. Kan basıncını düşürür ve solunum ve kalp atış hızını yavaşlatır. Bu nedenle yatıştırıcı, dinlendirici ve sakin bir renk  olarak kabul edilir ve yatak odaları ve banyolar gibi huzurlu mekanlar için popüler bir seçimdir.

Öyleyse, maviyi salon gibi sosyal bir alanda etkili bir şekilde kullanmaya ne dersiniz? Rahatlamayı teşvik etmek için mavinin daha sıcak renk veya daha parlak tonları belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Mavinin sakinleştirici etkisinden faydalanmak için salonda maviyi ana renk olarak kullanabilirsiniz, dekorasyon tarzınıza göre daha yumuşak olan pastel mavileri de tercih edebilirsiniz.

Mavi dekorasyon fikirleri ve öneriler

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Mavi salon dekorasyonu yaparken koyu tonlar kullanırsanız mavinin dinlendirici ve yatıştırıcı etkisi ile değil, tam tersi mutsuzluk ve üzüntü duygularını tetikleyici bir erkiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, salon renk paletinde gerçekten koyu mavi kullanmanız gerektiğinde, daha açık tonlarla dengelediğinizden emin olun.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Doğru görünümü planlama

Mavi duvar renkleri 2021

Mavi duvar renkleri 2021

Mavi veya mordan bağımsız olarak, bir odanın renk paleti başlangıçtan itibaren bir ruh hali yansıtması çok önemlidir. Bu yüzden, renklerin, dokuların ve desenlerin birlikte nasıl görüneceğinden emin olmak için size bu konuda ilham verecek ev dekorasyon örnekleri incelemeniz gerekir. Biraz araştırma yaparak hayalinizdeki salona benzer yüzlerce farklı dekorasyonun zaten var olduğunu göreceksiniz. Bu noktada, duvar kağıtları, kumaşlar, dekor parçaları vb. fikirleri toplamak için web’e göz atın ve hepsini bir araya getirin. Bu şekilde, tablo daha belirgin bir hale gelecek ve mevcut zemin veya mobilya malzemeleri gibi unsurların hangi maviyle en iyi sonucu vereceği konusunda kesin bir karar verebilirsiniz.

Mavi salon aksesuar önerileri

Mavi salon aksesuar önerileri

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Aydınlatma

Sosyal bir mekan olarak salonunuz kasvetli bir görünüme sahip olmamalıdır. Daha yumuşak maviler kullanmak, daha ferah bir alan gibi görünmesinde ve hissedilmesinde yardımcı olabilir. Arıca salonun büyüklüğü de bu konuda önemli bir rol oynuyor. Çok fazla doğal ışık alan büyük bir odada renk şeması çok zengin olabilir, ancak çok az doğal ışık alan bir salon yanlış bir renk seçimi ile daha küçük görünebilir. Doğru renk paleti salona bir kişilik katabilir, bu yüzden renk seçimi yaparken salonun konumuna, büyüklüğüne ve aldığı ışık miktarına göre farklı renk örnekleri ve tonları seçilmelidir.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: Aksesuarlar

mavi kadife chester kanepe

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları

Tabii ki oturma odanıza mavi rengi dahil etmenin daha zahmetsiz yolları var, aksesuarlar gibi! Tüm duvarları boyamanın çok yorucu olduğunu düşünüyorsanız, dekoratif yastık ve minderler, bir vazo, zemin halısı yada duvardaki bir resim için mavi tonları tercih edebilirsiniz. Maviyi duvar dışında salonda odak noktası haline getirmek için küçük dekoratif bir puf yada mavi şapkalı dekoratif bir lambaderi salona dahil edebilirsiniz.

Mavi Salon Dekorasyonu İpuçları: En iyi tamamlayıcı renkler

Maviye yakışan renkler ve öneriler

Maviye yakışan renkler ve öneriler

Bir salonun baştan sonra mavi tonları ile dekore edilmesine gerek yok elbette,  sonuçta kontrast (ve tamamlayıcı) renkler ile bir bütünlük sağlanabilir. Mavi soğuk bir renk olduğundan, gri, yeşil ve mor gibi hemen hemen tüm diğer soğuk tonlarla doğal olarak uyumlu olacaktır. Bu renkleri birleştirmek oturma odanıza bir denge hissi verecektir. Daha fazla kontrast için, kırmızı ve sarı gibi daha sıcak tonlarda seçilebilir.

Salonunuz için ilham alabileceğiniz  diğer bazı mavi renk kombinasyonları şunlardır;

• Parlak tonlu maviler ve doğal renkler

• Mavi, sarı ve gri

• Mavi, kahverengi ve toprak tonları

• Mavi ve siyah

• Mavi ve altın

• Koyu mavi ve pembe

• Mavi ve turuncu (renk tekerleğinde birbirine zıt renkler otomatik olarak bir araya gelebilir)

• Açık mavi, yeşil ve kırmızı (oturma odanızın geri kalanının griler, beyazlar ve kahverengiler gibi nötrlerden oluştuğundan emin olun).

Devamını için Tıklayın

Öne Çıkanlar